20 Mayıs 2009 Çarşamba

ARABA PASTA (PEMBE WOLKSVAGEN PASTA)

Sınıfımdaki 3 öğrenci için hazırladığım doğum günü pastası. İkisi erkek olduğu için araba şeklinde yaptım ve birisi kız olduğu için rengini pembe yaptım. Bu pastanın daha tam bitmemiş hali ama diğer resimler yanlışlıkla silindiği için elimde bu kaldı. Görüntüsü o yüzden pek hoş değil burada. Çocuklarıma söz vermiştim onların resimlerini de yayınlayacaktım burada ama onlarda silinmiş. kurtarabildiğim bir video kaydı var. Onda da kız öğrencim yok.

VİŞNELİ TENCERE KEKİ


Tencere keki tarifi artık bütün sitelerde var. Sanırım ben tarifi http://meleğinmarifetleri.blogspot.com dan almıştım. Tek farkı ben vişne taneleri ekledim. Gerçekten süper bir kekti. Tarifi aynen kopyalıyorum.
Malzemeler:
1 yumurta
1 çay bardağı süt
1'5 çay bardağı şeker
2 çay bardağı un
2 yemek kaşığı kakao
1 poşet vanilya
1 kabartma tozu
Yapılışı:
Bütün malzeme çırpılır, 6 tane nescafe fincanı yağlanır ve hamuru onlara paylaştırılır.Fincanların sığacağı büyüklükte bir tencereye fincanlar dizilir ve tencerenin içine fincanların yarısından biraz az ılık su doldur.Tencerenin kapağına ben mutfak bezi koyup kapattım buhar keklerin üzerine damlamasın diyeTencerenin kapağı kapatılır ve yüksek ateşe koyulur.Kaynama noktasına kadar beklenir ve ateş kısılır.Kapağını hiç açmadan 20 dakika pişirilir ve ateşi kapatım kapağı hiç açmadan 15 dakika beklenir.Artık fincanlardan çıkarıp ılık olarak servis edilebilir. AFİYET OLSUN...

EV YAPIMI İSKENDER DÖNERAltında terayağda hafif ısıtılmış pideler üstünde dönerler ve salçalı sos ve bu bütünün kızdırılmış tereyağ ile buluşması.... Enfes bir tat tavsiye ederim. Hazırlaması da kolay ve çabuk oluyor. Servis tabağına biraz pilav, yoğurt,biber , soğan ve domates eşiliğinde harika bir tat ve sunum...


FINDIK KROKANTLI MUZLU PASTA


Bilgisayardaki fotoğraflar kalıcı olarak silinince kurtarabildiklerimi hemen yayınlamak istedim o yüzden tarif vermeden resimleri yayınlayacağım ama merak ettiğiniz bir tarif olursa tbiki yayınlarım.

Bu pasta babam içindi. Doğum gününden 3 gün geçmişti ama biz birbirirmizi yeni gördüğümüz için ona kızımla süpriz bir pasta yaptık. Pastayı hem annemin hem babamın sevdiği gibi krokantlı yaptık. Pastanın içinde de krokant var ara katlarında. Üstüne de kalp şeklinde koyduk krokantlarımızı. ve pastanın etrafını hindistan cevizine buladık. Çok lezzetli bir pastaydı.

İyi ki doğdun babacığım. İYİ Kİ BENİM BABAM VE İLAYDA'NIN DEDESİSİN.

10 Mayıs 2009 Pazar

ANNELER GÜNÜ


Başta kendi annem ve kayınvalidem olmak üzere tüm annelerin Anneler Günü Kutlu Olsun.
Eminim aşağıdaki yazıda herkes kendinden birşeyler bulacaktır.
1 yaşınızdayken sizi elleriyle besledi ve yıkadı. Bütün gece ağlayıp onu uyutmayarak teşekkür ettiniz.

2 yaşınızdayken size yürümeyi öğretti. Size seslendiğinde odadan kaçarak teşekkür ettiniz.

3 yasınızdayken size özenle yemekler hazırladı. Tabağınızı masanın altına dökerek teşekkür ettiniz.

4 yaşınızdayken elinize rengârenk kalemler tutuşturdu. Evin bütün duvarlarına resim yaparak teşekkür ettiniz.!

5 yaşınızdayken sizi cici kıyafetlerle süsledi. Gördüğünüz ilk çamur birikintisine atlayarak teşekkür ettiniz.

6 yaşınızdayken okula kadar sizinle yürüdü. Sokaklarda 'GITMIYCEEEEEEEM' diye ağlayarak teşekkür ettiniz.

7 yaşınızdayken size bir top hediye etti. Komşunun camini kırarak teşekkür ettiniz.

9 yaşınızdayken size dualar öğretti, siz her seferinde unutarak teşekkür ettiniz.

11 yaşınızdayken sizi arkadaşınızla sinemaya götürdü 'Sen bizimle oturma' diyerek teşekkür ettiniz.

12 yaşınızdayken zararlı TV programlarını seyretmenizi istemedi. O evde değilken hepsini izleyerek teşekkür ettiniz.

19 yaşınızdayken okul masraflarınızı karşıladı, sizi arabayla kampusa! götürdü ve eşyalarınızı taşıdı.Arkadaşlarınız alay etmesin diye kampus kapısında vedalaşarak teşekkür ettiniz.

21 yaşınızdayken iş hayati ve kariyerinizle ilgili size fikir vermek istedi. 'Ben senin gibi olmayacağım' diyerek teşekkür ettiniz.

22 yaşınızdayken kep giyme töreninizde size gururla sarıldı. Avrupa seyahati için para isteyerek teşekkür ettiniz.

25 yaşınızdayken düğün masraflarınızı karşıladı, sizin için hem mutlu oldu hem çok duygulandı. Siz dünyanın bir ucuna taşınarak teşekkür ettiniz.

30 yaşınızdayken bebek bakimi hakkında size akil vermek istedi. 'Artik bu ilkel yöntemleri bırak' diyerek teşekkür ettiniz.

40 yaşınızdayken sizi arayıp bir akrabanızın doğum gününü hatırlattı. 'Anne işim başımdan aşkın' diyerek teşekkür ettiniz.

50 yaşınızdayken o çok ! hastalandı, hafta sonunda onu görmeye gittiğinizde mutlu oldu.Ona yaşlıların çocuk gibi nazlı olduğunu söyleyerek teşekkür ettiniz.Derken bir gün..... o öldü.O güne kadar onun için yapmadığınız ne varsa, o anda kalbinize bir yıldırım gibi duştu....
VE BİR HİKAYE:
'Evin telefonu sabaha karşı üç buçukta çaldı. Uyku sersemi adam telefonu açtı.Telefondaki ses annesine aitti.Telaşlandı, korktu başlarına bir şey mi gelmişti?Annesi 'nasılsın oğlum iyi misin?' diye sordu.Oğlu şaşkın bir ifadeyle 'iyiyim anne hayırdır bir şey mi oldu siz iyimisiniz?' dedi.Annesi 'biz iyiyiz bir şeyimiz yok sadece sesini duymak istedim' dedi.Oğlu da 'anne bunun için mi aradın saat sabahın üçbuçuğu yarındakonuşabilirdik' diyince annesi de 'rahatsız mı ettim oğlum?' dedi.Oğlu 'evet anne rahatsız ettin' diyince annesi'30 sene önce sen de beni busaate rahatsız etmiştin, doğum günün kutlu olsun' EĞER HALA SİZİNLEYSE, ŞİMDİ ONU HER ZAMANKİNDEN DAHA COK SEVİN.....
Ve annelerin gözlerinin nasıl bir güzellikle gördüğünün hikayesi......
ANNEMİN GÖZÜNDEN BAKIYORUM
Küçük kız, kendini bildiği günden beri annesinden büyük bir şefkat görmüş
ve ondan duyduğu sözlerle, pamuk prensesten daha güzel olduğuna inanmıştı.
Ona göre, nur yüzlü ve badem gözlüydü.
Bir tanecik yavrusuydu her zaman.
Ama ilk okula başlayınca işler değişti. Arkadaşları, onun hiçde güzel olmadığını, hatta çirkin bile sayıldığını söylemekteydi.
Küçük kız, ilk önceleri onlara inanmadı. Çünkü herkes birbirini kıskanıyordu.
Ama bir kaç yıl içinde gerçeklerle yüzleşti.
Annesinin bir pamuğa benzettiği yüzü, çiçek bozuğu bir cilde sahipti.
"Badem" dediği gözleri ise şaşıydı. Vücudu da bir selviyi andırmıyordu. Demek ki annesi onu aldatmış ve yıllar yılı çekinmeden yalan söylemişti.
Genç kızın anne sevgisi, kısa bir süre sonra nefrete dönüştü. Evlenme çağına gelmiş olmasına rağmen yüzüne bakan yoktu.
Üstelik de gözleri, bütün tedavilere rağmen düzelmiyordu.
Genç kız, doktorların gizlice yaptığı konuşmalardan kör olacağını anladığında çılgına döndü
ve kendisini hâlâ çocukluk yıllarındaki ifadelerle seven
annesinin bu yalanlarına dayanamayıp evi terk etmeye karar verdi. Fakat annesi, uzak bir yerde iş bulduğunu söyleyerek ondan önce davrandı.
Ve kazandığı paraları bir akrabasına gönderip, kızına bakmasını rica etti.Genç kız bir süre sonra görmez oldu. Karanlık dünyasıyla baş başaydı. Bu arada annesini hiç merak etmiyordu. Yalancıydı annesi, ölse bile bir kayıp sayılmazdı.
Bir gün doktorlar, uygun bir çift göz bulduklarını söyleyerek kızı ameliyat ettiler. Ancak o, gözünü açtığında yine aynı yüzü görmekten korkuyordu. Fakat kör olmak zordu. En azından kimseye yük olmazdı.
Genç kız, ameliyat sonunda aynaya baktığında, müthiş bir çığlık attı.
Karşısında bir dünya güzeli vardı. Gerçekten de harika bir kızdı gördüğü. Yüzündeki bozukluklar tamamen kaybolmuştu. Çok kemerli olan burnu düzelmiş,
kepçe kulakları normale dönmüş ve yaban otlarını andıran saçları, dalga dalga olmuştu. Genç kız, yanındaki yaşlı doktora sevinçle sarılarak: - Sanki yeniden dünyaya geldim!. dedi.
Yüzümde hiçbir çirkinlik kalmamış.Estetik ameliyatı siz mi yaptınız? Yaşlı doktor: - Böyle bir ameliyat yapmadık kızım!. diye gülümsedi.
Annenin bağışladığı gözleri taktık.
Sen, onun gözünden gördün kendini!..

ŞOKO KEK (ÇİKOLATA SOSLU ÇİKOLATALI KEK)Malzemeler:
80 gr.bitter çikolata
150 gr. yumuşak tereyağı
1,5 bardak tozşeker
1/2 bardaktan biraz fazla süt
1 paket premium vanilya
3 yemek kaşığı kakao
3 yumurta
2.5 3 bardak un
2 paket kabartma tozu
Sosu İçin:
1 paket çikolatalı sos
1 bardak süt
Yapılışı:
Yumurta ve şeker çırpılır. sıvı malzemeler eklenir. Çikolata tereyağ ile benmari usulü eritilir. Kek malzemesine katılır. Un kabartma tozu vanilya eklenir. Malzeme yağlanmış kalıba dökülür ve önceden ısılmış 170 dereceli fırında pişirilir.
Sos üzerindeki tarife göre hazırlanır. Eğer keki aynı gün servis edecekseniz kek ılıkken soğumaya başlamış sosu üzerine dökünüz. Ertesi gün servis edecekseniz sosunuzu ertesi gün hazırlayın. Kekiniz soğuk olduğu için kürdanla biraz delikler açın sosunuzda sıcağa yakın ılıkken kekin üzerine dökün. Ama sos sıcak olmasın kek hamur olur.
Afiyet Olsun.